Vészleállítás tervezési alapelvei az MSZ EN ISO 13850 szabvány alapján
A vészleállítás mindig kiegészítő biztonsági intézkedés, soha nem helyettesíthet biztonsági funkciót vagy technológiai funkciót. A vészleállításnak mindig működőképesnek, hozzáférhetőnek, láthatónak és beazonosíthatónak kell lennie. A működése ne keletkeztessen új kockázatot és ha szükséges indítson el vagy engedélyezzen bizonyos védelmi műveleteket. Továbbá kiemeli még a jogszabály, hogy rendelkezzen kezelőszervi és biztonsági vezérléstechnikai reteszelésekkel, melyek feloldása soha nem indíthat közvetlenül semmilyen gépi folyamatot, csak lehetővé teszi ezek indítását. A reteszelések feloldásának – nyugtázásnak – szintén szándékos emberi cselekvésnek kell lennie.
Egy vészleállítás tervezésénél természetesen más B-típusú szabványok alkalmazása is szükségessé válhat, akár új gépről, akár meglévő gép átalakításáról van szó. Mint a biztonsági funkcióknál, az előírt vagy tervezett Performance Level itt is fontos az MSZ EN ISO 13849-1 alkalmazásával. A 13850 szabvány, a „c” szintet – PLr c – mint minimálisan megkövetelt értéket írja elő. Az IEC 62061 esetében ez SIL1 értéknek felel meg. A tényleges megvalósítást tekintve, a legrosszabb esetben, ez lehetővé teszi a vészleállításhoz az egycsatornás biztonsági vezérlés kialakítását is. Ez viszonylag ritka, diagnosztikai lefedettség nélkül csak nagynak minősített MTTFd értékkel teljesíthető, alapos tervezői megfontolást, kockázatfelmérést igényel.
A fent leírtak szerint tehát, amennyiben lehetséges, a vészleállításnak energiamentesítéseket kell jelentenie. Erre a szabvány két, un. stop-kategóriát határoz meg, a 0-ás és az 1-es kategóriákat. Ezek az energiaellátás megszüntetésének módjaira vonatkoznak, az egyik egy feltétel nélküli azonnali, a másik egy kockázatmentes állapot felvételét követő energialeválasztást jelent. Alkalmazásukat jogszabály, szabvány, gép, anyag, technológia, gyártói döntés stb. határozza meg.
A szabvány a vészleállítás kialakításának minden részletével foglalkozik. Például a működtető elemek egy elég fontos rész. A szabvány megnevezi, hogy a közismert vörös-sárga színkombinációban nyomógombokon kívül lehet kötél, rúd, fogantyú stb., megadja ezek javasolt beépítési magasságintervallumát (0,6 m – 1,7m). Továbbá, indokolt esetben az ezek mellett elhelyezendő hatókör piktogramokat.
Gépspecifikus C-típusú szabványok döntő többségben, a vészleállítás kialakítását erre a szabványra hivatkozva, ennek előírásai szerint követelik meg.
- 2023/1230 EU-rendelet - Biztonsági berendezések indikatív listája
- Gépek jogszabályaival összehangolt szabványlista
- Gépek biztonsága, ICS 13.110 számhoz tartozó szabványlista
Amennyiben szabványokkal, vagy a vészleállítás kialakításával kapcsolatban kérése, kérdése lenne, a Kapcsolat menüpont segítségével elküldheti. Regisztrációt követő belépés után, a Letöltések menüben érhetőek el jogszabályok, egyéb dokumentációk, gép- és szabványlisták, különböző minták, valamint további hasznos dokumentumok.