Kétkezes indítás működése, kialakítása az MSZ EN ISO 13851 szabvány alapján

A kétkezes indítás, a veszélyes gépek kockázatcsökkentésének egyik gyakori eszköze. Működése közismert, a két kéz egyidejű használatával két kezelőszerv működtetése és ezzel egy veszélyes folyamat indítása. Ezzel tehát létrehozzuk a kockázatot, a fő biztonsági szerepe akkor nyilvánul meg, amikor a folyamat közben legalább az egyik kézzel már nem működtetünk és ezzel a biztonsági funkciót végrehajtva kezeljük a kockázatot. Magának az indításnak is vannak az egyidejűségre, illetve manipulációra vonatkozóan biztonsági követelményei.

A kétkezes indító berendezések, un. nemleválasztó biztonsági berendezések. Nem képeznek fizikai akadályt a kockázat elérésében, illetve kijutásában, ezért körültekintő szabványalkalmazásokat igényel.

Nagyon lényeges, hogy azon kezelő számára, aki működteti, megfelelő védelmet biztosíthat, de további személyek irányában a kockázat változatlanul fennáll. Ezért bizonyos esetekben a kétkezes indítás önmagában nem is használható, általában kiegészítő biztonsági berendezésként, vagy ezt kiegészítve más biztonsági berendezésekkel szokták alkalmazni. Ezt, minden esetben a kötelező gyártói kockázatfelmérésből kiindulva, jogszabály, szabvány, gép, technológia, gyártói döntés stb. alapján kell kialakítani.

A kétkezes indítás szabványa az MSZ EN ISO 13851, B2-típusú szabvány. A harmonizációs jogszabályok értelmében a gépekről szóló jogszabályokkal összehangolt szabvány. Amennyiben tehát a gyártói megfelelőség tanúsítása, a szabványalkalmazást jelentő megfelelőségi modul használatával történik, akkor az így kialakított kétkezes indításról vélelmezhető, hogy kielégíti a jogszabályi követelményeket. A kétkezes vezérlő és kezelő eszközök, a gépek jogszabályainak hatálykiterjesztése alá tartoznak, így a forgalombahozatal alapja az eszerinti megfelelőség tanúsítása is.

Önmagában ezen B2-típusú szabvány alkalmazása a kétkezesindítás megfelelő kialakításához nem elégséges, további B1-típusú szabványok szükségesek. Egyrészt a kétkezes indításnak van biztonsági távolság vonatkozása. A veszélyes folyamat közben, a kezelőszerv elengedésével elérhetővé válik a kockázat, ezért a kezelőszervek elhelyezését az MSZ EN ISO 13855 szabvány alkalmazásával kell meghatározni. Ez, a különböző biztonsági eszközökhöz, a közelítési sebességre és az utánfutások méréseire alapozott biztonsági távolságok számításait tartalmazza. A Távolságkalkulátor menüpontja ebben segítséget nyújt. Másrészt a vezérlések PL biztonsági szintjeinek kialakításához az MSZ EN ISO 13849-1 szabvány alkalmazása elengedhetetlen.

De természetesen ezen két szabványon kívül, még további szabványok alkalmazása is szükséges lehet. Ez teljes mértékben az adott géptől és a rendeltetésszerű használatától függ, akár új gépről, akár meglévő gépek átalakításáról van szó.

A teljesség igénye nélkül, az alábbiakban néhány követelmény, tulajdonság:

  • A két kezelőszerv működtetésének maximum 0,5 s-on belül kell bekövetkeznie.
  • Kezelőszervek gépen vagy rögzített független konzolon is elhelyezhetők.
  • A szabvány három típusra osztja a kétkezes indítókat, I., II. és III. típusok. A III. típuson belül pedig három osztályba sorolja, A, B és C osztályokba. Ezek, a szükséges és minimális biztonsági követelmények tekintetében különböznek egymástól.
  • A besorolások összefüggenek például a kontaktus elemek típusaival és kapcsolástechnikáikkal, illetve ehhez a biztonsági vezérlésekkel elérhető szintekkel is. Például Performance Level „e” (PL e) szint, csak Type III C besorolással tanúsított vezérléssel érhető el.
  • Minden kétkezes indításon a típusra és osztályra vonatkozó jelölést fel kell tüntetni.
  • Elsősorban a manipuláció kizárása érdekében, a kezelőszervek elhelyezésének mechanikai dimenziói különbözőek a kialakítások függvényében. Ezt befolyásolhatják például a kezelőszervek elhelyezésének irányai, síkjai vagy az alkalmazott takarások kialakításai a kockázati irányokhoz képest.
  • Takart kezelőszervek esetében a biztonsági távolságok meghatározásánál, az MSZ EN ISO 13855 szabvány lehetőséget biztosít a kiegészítő konstans nulla értékkel való figyelembevételére, egy legkisebb megengedett távolság megtartása mellett.

Amennyiben szabványokkal, vagy a kétkezes indítással és kialakításával kapcsolatban kérése, kérdése lenne, a Kapcsolat menüpont segítségével elküldheti. Regisztrációt követő belépés után, a Letöltések menüben érhetőek el jogszabályok, egyéb dokumentációk, gép- és szabványlisták, különböző minták, valamint további hasznos dokumentumok.