EK-Megfelelőségi Nyilatkozatok a 2006/42/EK irányelv II. melléklete alapján

A gépekről szóló 2006/42/EK irányelv, a gép gyártóját egy un. EK-Megfelelőségi Nyilatkozat elkészítésére és aláírására kötelezi. Ez is feltétele a forgalombahozatalnak, ezt minden esetben mellékelni kell a termékhez, a Felhasználói Dokumentáció részeként. Szükséges minden új, vagy lényegi módosításon átesett gép gyártói megfelelőségtanúsításához. A jogi jelentősége és jelentése az, hogy a gyártó önálló felelősséggel nyilatkozik arról, miszerint az adott gép megfelel, a rá vonatkozó jogszabályoknak.

A gépek életciklusait figyelembe véve, a gépdirektíva ismerete és használat, sokáig szükséges és fontos. A hatályvesztés ellenére a gépek forgalomba hozatali időpontja alapján hosszú ideig a gyártói megfelelőség fenntartásának, így a jogszerű üzemeltetésnek is alapja marad.

Általában a megfelelőségek értékelésével és így a nyilatkozatokkal is külön foglalkozik az MSZ EN ISO/IEC 17050 szabvány. Ez a gépek közelítésével foglalkozó, a megfelelőségértékelési eljárásokat tartalmazó 768/2008/EK határozattal összehangolt szabványlistában található, közvetlenül a gépekről szóló jogszabályok alá harmonizált szabványlistákban nem. Tekintettel arra, hogy a gépek jogszabályai részletesen foglalkoznak a nyilatkozatokkal, ezért a nyilatkozatok elkészítésénél ezek követelményeinek betartásával célszerű eljárni. A szabvány egyébként teljes mértékben összehangolt a jogszabályokkal.

Az EK-Megfelelőségi Nyilatkozatnak meg kell neveznie a gyártót és annak elérhetőségét, amennyiben van Meghatalmazott Képviselő, a gyártóhoz hasonlóan szükségesek az adatai. Ez utóbbi, közösségen kívüli gyártó esetében egy kötelező elem, közösségen belüli forgalombahozatal feltétele.

A gépdirektíva, az EK-Megfelelőségi Nyilatkozatban is szerepeltetve, előírja egy, a Műszaki Dokumentáció összeállítására felhatalmazott közösségen belüli személy megnevezését. A nyilatkozat végén ennek a személynek az aláírása is szükséges. Ez független attól, hogy közösségen belüli vagy kívüli a gyártó. Közösségen belüli gyártó esetében általános gyakorlat, hogy ez a személy azonos, a gyártó nevében egyébként aláíró személlyel, így az aláírás alatt ezen státuszát is fel kell tüntetni. Amennyiben közösségen kívüli a gyártó, akkor a nyilatkozaton mindenképpen két aláírásnak kell szerepelnie.

Természetesen a nyilatkozatnak azonosítania kell a gépet. Megnevezés, típus, sorozatszám, minden egyéb adat, akár elektronikus elérhetőségek is. Legfontosabb kötelező elem, a tényleges nyilatkozati rész, miszerint a gyártó saját felelősséggel nyilatkozik arról, hogy milyen jogszabályoknak felel meg az adott gép. Opció, nem kötelező szerepelnie a nyilatkozaton az alkalmazott megfelelőségtanúsítási modulnak és az alkalmazott szabványoknak.

Amennyiben a gyártó a megfelelőségtanúsításához külső bejelentett szervezetet vett igénybe, szükséges feltüntetni a szervezetet, annak európai azonosító számát és a gépen végzett tanúsítási tevékenységet, illetve annak azonosítását.

A nyilatkozat végén hely, dátum és aláírás(ok), az aláíró(k) megnevezésével, illetve jogkörével. Az EK-Megfelelőségi Nyilatkozat nyelvére, a Felhasználói Dokumentációnál megadottak érvényesek, azaz a forgalombahozatal és/vagy üzembe helyezés helye határozza meg. Ezen is szerepelnie kell az eredeti, illetve lefordított státusz megjelölésének. Javasolt még feltüntetni, hogy amennyiben a forgalombahozatali állapotot megváltoztatják, a gyártói megfelelőség érvényét veszítheti.

Regisztrációt követő belépés után, a Letöltések menüben érhetőek el a tartalmi kivonatok, követelménylisták, nyilatkozati minták, magyar jogszabályok, itt egyéb dokumentáció-, gép- és szabványlisták, valamint további hasznos dokumentumok találhatóak. Amennyiben kérése, kérdése lenne a nyilatkozatokat érintően, a Kapcsolat menüpont segítségével elküldheti.