Kockázatfelmérés az MSZ EN ISO 12100 szabvány alapján
Gépek esetében is, statisztikákkal alátámasztható, hogy amennyiben egy kockázat jelen van úgy, hogy nem alkalmaznak semmilyen védőintézkedést, akkor a nagy számok törvénye alapján is a káros következmények valószínűsége jelentősen megnő. A gyártói megfelelőség és forgalombahozatal feltétele a gépekről szóló jogszabályok alapján, hogy minden gép rendelkezzen gyártói kockázatfelméréssel.
A gyártói kockázatfelmérés célja, hogy a gyártó következetesen minden kockázatot feltárjon és kezelje, majd erre alapozva, a gép konstrukciós és biztonsági kialakítása révén, minden kockázatot megszüntessen, vagy elfogadható mértékűre csökkentsen. Így válik megfelelővé egy gép és ezért írják elő a jogszabályok kötelezően a kockázatfelmérést.
A szabvány alkalmazásában tehát logikai lépések sorozatával valósulhat meg az adott géppel kapcsolatos kockázatok módszeres elemzése és értékelése. Minden életciklust figyelembe véve, teljeskörű kockázatfelmérésnek kell megvalósulni és az ehhez tartozó kockázatcsökkentések alapelvei kerülnek meghatározásra. A folyamat, a gép határinak rögzítése, veszélyazonosítás, kockázatbecslés, kockázatértékelés és a kockázatcsökkentő védőintézkedések rögzítése, valamint a fennmaradó kockázatok kezelése. A kockázatcsökkentő védőintézkedés egy általános gyűjtő kifejezés, nem csak a konkrét biztonsági berendezések értendők alatta, hanem például a dokumentációban figyelmeztetések, felülvizsgálatok előírása, a gépen felíratok, piktogramok, vagy egyéni védőeszközök előírása stb.
A gyártók természetes célja, a jogszabályi megfelelőséget kielégítő optimalizált kockázatcsökkentések elérése, melyben szabvány szerint a következő prioritási sorrendet kell érvényesíteni:
- A gép biztonsága, életciklusának minden szakaszában
- A gép képessége funkciójának teljesítésére
- A gép használhatósága
- A gép gyártási, telepítési és üzemeltetési költségei
Maga az eljárás, ciklikus ismétlésekre alapozott, iteratív módszer, vizsgálatok és csökkentések egymással szoros összefüggésben. Ezt szemlélteti a lenti folyamatábra, amit alkalmazni kell minden veszélyre és használati körülményre. Magja egy háromlépéses módszer, a folyamat főbb lépései a következők:
- A gép használatának meghatározása, határainak rögzítése
- Lehetséges veszélyek azonosítása
- Kockázat becslése külön, minden azonosított veszély esetében
- Minden egyes kockázat értékelése és minősítése
- A kockázatcsökkentés háromlépéses ciklikus módszere: 1) Beépített tervezői biztonság, konstrukciós védőintézkedések 2) Műszaki biztonsági védőberendezések alkalmazása 3) Kiegészítő, gyártói és/vagy üzemeltetői védőintézkedések
- Fennmaradó kockázatok kezelés
Fontos még, hogy ha egy gép megfelelősége szabványalkalmazásra alapozott és rendelkezik C-típusú szabvánnyal, akkor annak előírásai minden esetben előnyt élveznek akár a B-típusú szabványokkal, akár az A-típusú szabványokkal szemben. Az ilyen esetben végzett kockázatfelmérésnek, illetve kockázatcsökkentésének tartalmaznia kell a C-típusú szabvány követelményeit.
A gépekről szóló jogszabályok értelmében tehát a gépek kockázatfelmérése egy kötelező megfelelőségi elem, új gépek, részben kész gépek, valamint lényeges átalakításon átesett gépek esetében is. A kockázatfelmérés a Műszak Dokumentáció része.
CMSW Safexpert Kft. vállalja gépek kockázatfelmérését, önállóan, gyártóval közösen vagy gépgyártói / üzemeltetői támogatásként. A kockázatfelmérések lehetnek tervezés vagy gyártás / véggyártás közbeni, de még forgalombahozatal előtti felmérések, de nem ritka az utólagos, már használatba vett, üzemelő gépek kockázatfelmérése sem.
- Gépek rendelet – 2023/1230 EU-rendelet
- CMSW kockázatbecslési eljárás
Regisztrációt követő belépés után, a Letöltések menüben érhetőek el a magyar jogszabályok, itt egyéb dokumentációk kockázatfelméréshez is, gép- és szabványlisták, valamint további hasznos dokumentumok találhatóak. Amennyiben kérése, kérdése merülne fel gépek kockázatfelmérésével kapcsolatban, a Kapcsolat menüpont segítségével is elküldheti.