Gépbiztonsági szabványok rendszere, felépítése
Gépek biztonságtechnikájában alkalmazott szabványokra kialakításra került egy típusbesorolási rendszer. Ez kizárólag a harmonizációs jogszabályok értelmében, a gépekről szóló jogszabályokkal összehangol szabványlistában található szabványokra vonatkozik. Eszerint bevezetésre kerültek az un. A-típusú, B-típusú és C-típusú szabványok. Az alábbi ábrán látható a szabványtípusok megnevezései és funkciói, valamint az alkalmazási módokat szemlélteti.
Ez egy prioritásos rendszert tartalmazó egyedi struktúra, miszerint a C-típusú szabványoknak prioritásuk van a többi típussal szemben. Akár gépgyártásról, akár üzemeltetésről legyen szó, a helyes és következetes szabványalkalmazás első lépése mindig annak eldöntése, hogy az adott gépre vonatkozik-e C-típusú szabvány. Ha igen, a következő annak vizsgálata, hogy a biztonsági szempontok esetében tartalmaz-e, A-típusra vagy B-típusra hivatkozásokat. Amennyiben nem, vagy eltérések vannak, a prioritás megnyilvánulásaként, mindig a C-típusú szabvány tartalma élvez előnyt. A rendszer alkalmazásának másik módja a logikai irány, amikor nincs vonatkozó C-típusú szabvány, például egyedi gépek gyártásnál. Ekkor a gyártó logikusan és következetesen először a kötelező gyártói kockázatfelméréshez az A-típust, majd a konkrét gépbiztonság létrehozásához, a B1-, illetve B2-típusú szabványokat alkalmazza a tervezési folyamatában. Amikor például karbantartás, vagy gépátalakítás kockázatokat vagy biztonsági területeket érint, a gyártói dokumentáció alapján, de általában közvetlenül B-típusú szabványok alkalmazása szükséges.
A szabványok alkalmazásával kapcsolatban lényeges, hogy a gépek megfelelőségének gyártói tanúsítása a vonatkozó jogszabályok szerint, egy megfelelőségi modulrendszer szerint történik. Eszerint a szabványalkalmazás egy lehetőség, az A-modul, miszerint, ha összehangolt szabványoknak való megfelelőségről van szó, vélelmezhető a jogszabály biztonsági és egészségvédelmi követelményinek való megfelelés is. Tehát ilyen értelemben „kötelező” a szabvány. Emellett más lehetőségeket, modulokat is biztosít a jogszabály, főleg külső bejelentett tanúsító szervezetek bevonásával. A modulalkalmazást más jogszabályok, a termékek, a forgalombahozatal, gyártói döntés stb. határozhatja meg.
Amennyiben tehát egy gép megfelelősége szabványokra alapozott, a gépekről szóló 2023/1230 EU-rendelet szerint az EU-Megfelelőségi Nyilatkozatnak (is) tartalmaznia kell – az alkalmazott modulon túl – az alkalmazott szabványokat, illetve szabványrészeket.
- Gépek rendelet – 2023/1230 EU-rendelet
- Gépek jogszabályaival összehangolt szabványlista
Regisztrációt követő belépés után, a Letöltések menüben érhetőek el a magyar jogszabályok, itt egyéb dokumentáció-, gép- és szabványlisták, valamint további hasznos dokumentumok találhatóak. Amennyiben kérése, kérdése merülne fel a szabványokhoz, a Kapcsolat menüpont segítségével elküldheti.